14 Mart 2012 Çarşamba

Özel Sektör Ne Kadar Özel ?

Kendimi özel sektör mağduru yada mağduresi ilan ediyorum. Mağdure biye bir terim var mıdır yoksa ben mi uydurdum bilemedim ! 3-4 yıldır özel sektörde çalışıyorum.Ve çok net söylüyorum.Hayatımın en yorucu,en sinir bozucu,en stresli dönemlerini yaşıyorum.Peki bu özel sektör ne kadar özel ? Bence cuk diye oturan bir isim olmuş.Gerçekten de patronun ve müşterilerin 'özel zevklerine' hitap etmeye çalışmak yıpratıcı. Heleki bilgisayar başında çalışıyorsanız. Bilgisayardan hiçbir farkınız yok onların gözünde.
Mesleğimi çok seviyorum.İyiki tasarımcı olmuşum.Kendimi ifade edebileceğim çok güzel bir alan.Ama özel sektörde çalışmak mı orda bir dur demek lazım eğer kendi işin değilse !
Günlük diyaloglardan birini paylaşıyım sizlerle:

Müşteri Temsilcisi: A Firmasına logo yapılacak.Kırmızı tonlarında istiyorlar
Ben: Kırmızı olması şart mı?
Müşteri Temsilcisi:Adamlar kırmızı istiyor.Bende sordum ama illaki kırmızı dediler
Ben: (Müşteriye ithafen) Logonuzda kırmızı renk istemişsiniz.Kırmızı çalıştım.Bir de fikir olsun diye yaptığınız işi de göz önüne alarak mor ve sarı birarada çalıştım.Mor ve sarı zıt renklerdir.Zıt renkler birarada kullandıldığında çok güzel sonuçlar verir.
Müşteri: Olur neden olmasın Biz zaten illa kırmızı olsun demedik
(Müşteri Temsilcisi kendi istediği rengi müşteri istiyor gibi gösteriyor)
Müşteri: Siz daha iyi bilirsiniz bu işin eğitimini almışsınız. O zaman öyle yapalım.
Patron: Niye mor yaptınız o logoyu.Turuncu olsun yada kırmızı,mor da neymiş hatta ' Üç kuruş pahalı olsun kırmızı olsun' der ve güler
Müşteri: (Patrondan etkilenir) Tabi ya kırmızı olsun
Ben : Peki.... (Artık müşterileri  ikna etmeye çalışmaktan bezmiş bir halde)
Her gün defalarca yaşıyorum bunları...Tasarımcımıyım yoksa emir kulumu bilmiyorum.Özel sektörde çalışıyorsanız (özür dileyerek yazıyorum) patron yalakası olmalısınız.Dürüstseniz,arkadan iş çevirmiyorsanız bu sektör yutar gider sizi. Tıpkı beni bezdirdiği gibi bezdirir.(Her sektör aynı değildir belki)
Peki ben ne yaptım tekrar öğrencilik hayatına dönmeye karar verdim.Ne varsa yine kamuda var diyerek KPSS kursuna başladım.
Alıyorum lattemi, hafif bir de bisküvimi oturup ders çalışıyorum (Latte bardağıma dikkat,anca kesiyor beni bu boy:)


KPSS konusunda yeniyim ama tek bildiğim evlenmeden önce bu işi halletmem gerektiği
Allah hepimizin yardımcısı olsun.

4 yorum:

 1. ahh canım ya :) çok güzel bir başlık olmuş...senin kadar olmasa da ben de muzdaribim özel sektörde...kolaylıklar çalışmalarında...bu arada Ahmet Ümit "İstanbul Hatırası" favori kitaplarımdandır.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende çok severim,,ahmet ümit hastasıyımdır.tüm kitaplarını okudum. hatta birkaç kez bile okuduklarım oldu.ahmet ümit fanıyım kesinlikle :) o sürekli kitap yazsın hatta her ay 1 tane yazsın.
   tv'de çıktığında da pür dikkat dinliyorum. sanırım mayıs gibi yeni kitabı geliyor :):) özel sektör o kadar zorki canım artık usandım :(

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. birçoğumuz aynı dertten muzdaribiz malesef :(

   Sil