28 Mayıs 2012 Pazartesi

Annem çeyizime kavanoz almama kızıyor :)

Annemle inatlaşıyorum resmen bu konuda.Çünkü alma çeyizine şöyle şeyler diyor.Sebepse şu: Bizim yöremizde düğünde takılan takı haricinde, kınaya gelirkende ablalar teyzeler ev için gerekli olabilecek takılar getirirler.Kuzenlerimden biliyorum o takıların birçoğu kavanoz,borcam,kase takımı,sürahi takımı gibi şeyler oluyor çünkü onlar daha ucuz :) Fakat ben kınamda böyle bir takı merasimi düşünmüyorum.Sadece en yakınlarım kuzenlerim falan ev ihtiyacıma göre birşeyler alacaklar.Diğer türlüsü bana garip geliyor,sen oturuyosun öyle bakıyosun ,teyzeler  tabak çanak getiriyolar takı olarak  yanına :) Aynı borcam rahat 5-6 teyze tarafından geliyo :)
Ayrıca kimsenin tutupta böyle sevimli kavanozlar alacağını düşünmüyorum.Şimdilik 3 tane aldım ama kesmedi :)
Bernardonun aynı şekilde çiçek desenli kavanozlarına vurulmuştum.Fakat online satıştan kalkmış.Karşimde bulamamış mağazasında. Bende bernardoya inat sen misin onu yapan bende gider Paşabahçeden alırım dedim :) 2 orta küçük , 1 orta büyük aldım. Toplam 4 boy vardı.En büyüğü çok büyük en küçüğü çok küçük geldi.
Alır almaz evde ilk bulduğum kurdeleyi bağlayıverdim hemen.İçine de o an yine evde olan marshmallowlu bisküviyle doldurdum.Ama ekose kurdela ve renkli şekerlemelerle kullanmayı düşünüyorum.

16 yorum:

 1. canım al sen al :) teyzelerin getirdiğini de bırakırsın anneciğine o götürür diğer kızların çeyizlerine ya da kendi kullanır :P ama borcam alma bence de...onlar zaten klasik oluyor...ah canım ya bernardoda gördüm cuma günü üff keşke deseydin alırdım sana yaa :( ama kavanozlarına peçete dekupajı yapabilirsin...dediğin gibi ekose kurdelayla da tamamlarsın...

  YanıtlaSil
 2. kuzenlerimde hep öyle yaptılar.başkalarına götürdüler.resmen kısır döngü :) istanbulda var demekki trabzonda yokmuş.kardeşim bakmış. başka desenli vardı dedi.dekupaj işinide düşündüm aslında.english home'dan aldığım peçetelerle güzel olur.şantiyenin gülünde görmüştüm çok güzel olmuş.ama o galvenize dekupaj yapmış. camda nasıl olur bilemedim.tutkal lekesi falan belli olursa olur mu ki. denedin mi sen öyle. oluyorsa kesin yaparım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cam için uygun tutkal alman lazım...ama yıkarken dikkat etmek gerekiyor...ya da nemli bezle sileceksin arada dışını, çok suda yıkamaycaksın...istersen bi deneme yap evde kullanmadığın cam bir bardağa kaseye ya da tabağa ;)zaten bernardodaki de o tarz dekupaj gibi...öyle çok kaliteli bi desen yok üzerinde...

   Sil
  2. vayyyy bir de 24.5 liraya satıyolar.kardeşim gelsin bir deneme yaparız bakalım.güzel olursa gönderirim sanada :)

   Sil
  3. bernardodan indirim dışında ürün almak mantıksız zaten...sürekli indirime giriyorlar istersen o zaman al canım...teşekkür ederim ;)

   Sil
  4. belli ürünlerde indirim yapmıolar sanırsam.özellikle rose serilerinde cath kidston bile daha çok indirim yapıyordur :) aslında bana kalırsa bernardoyu biz hanımlar büyütüyoruz gözümüzde. yada ben büyütüyorum :) biraz araştırarak adı sanı duyulmamış yerleden bile çok hoş şeyler çıkabiliyor.yaşadığım yer bir ilçe olduğu için çoğu kez bulamasamda.nasip olurda ankaraya yerleştiğimde arar tarar bulurum ben :)

   Sil
 3. Çok şirinler güle güle kullan :D Kınada teyzelerin tabak çanak getirdiğini ilk defa duydum,ilginçmiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bencede ilginç.çok ta hoşuma giden birşey değil.o yüzden ben istemiyorum. alırım ben kendim dimi :)

   Sil
  2. benim arkadasımın kınasında bir kucuk oda dolmustu resmen adım atacak yer yoktu. sonrasında evine birlikte goturup acacaktık ki aynı bardaktan 7 tane, aynı borcamdan 11 tane vardı abartmıyorum. gülerek : "ben de baskalarına veririm bunları"dediğini hatırlıyorum. 3-4 kız biraraya gelip kına yapsak, bi züccaciye dukkanı acar köşe oluruz kanımca. ne garip ya sen git su bardağı al. Allah akıl fikir ihsan eylesin, ne diyeyim.

   Sil
  3. aynen öyle oluyor canım. sende onları tutup başkalarına veriosun böyle dönüp duruyor bu olay. dediğin gibi su bardağı alanı da var bunun :)

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. kuzum sen bilmiyo musun.şaşırdım bak şimdi :)

   Sil
 5. aaa! bizim kastamonuda da öle adet var.Kına gecesi "ebede" denen bir edet üzere herkes böle hediyeler getirir ve gelinin başının üzerine büyükçe bir tepsi konur ; isteyen para ,isteyen hediye koyar :)) Ama artık sadece köyde yapılıyo bu adet iyikide öle bende hiç hazetmiyorum çünkü :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bizim burada da daha çok köylerde yapılıyor. ben köyde yapmıcam elbette ama köyden gelen teyzelerin getirme ihtimali var. anneme sölemeliyim takı falan getirmesinler diye :) ayrıca kastamonunun neresindensin bakıyım sen ?

   Sil
 6. nereler canım sizin oralar ilginç adetmiş kınada getirmeleri. düğün sonrası anneye hayırlı olsun demeye gelirken getirildiğini duymuştum ama bu ilk kez duydum, olsun onları da kullanırısın bunları da evin ihtiyacı bitmez:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. açıkçası borcam ve su bardağı ağırlıklı geldiği için hediyeler,1-2 taneden sonrası boşa oluyor.zaten artık takılı yapıyoruz diye duyurmadığın sürece getirmiolar.en yakınlarım ihtiyacım olan şeyleri alsın yeter. bende anneye hayırlı olsun demeye gelirken alındığını duymamıştım.her yörenin adeti farklı işte

   Sil